När jag hade hemkunskap i 8:an gjorde vi glace au four med en knäckig havrebotten och hallon. Jag tyckte det var mycket godare än den “vanliga” varianten med sockerkaka. Vilken tycker du är godast? (8 portioner)
Börja med bottnen: Sätt ugnen på 175 grader. Mät upp 2,5 dl havregryn i en bunke. Smält 100 g smör och häll det över grynen och låt dessa svälla cirka 5 minuter. Blanda 1 tsk bakpulver med 1 msk vetemjöl. Rör ner 1 ägg, 1 ¼ dl socker och mjölblandningen i havregrynen. Blanda till en smet. Häll smeten i en rektangulär smord ugnsfast form, cirka 20 x 25 cm.
Grädda bottnen i mitten av ugnen i 18–20 minuter. Lossa den försiktigt från formen så att den inte fastnar, men låt ligga kvar i formen och svalna.
Separera 3 ägg, du ska endast använda äggvitorna till detta recept.
Vispa äggvitorna till ett fast skum och tillsätt sedan 0,75 dl strösocker lite i taget. Äggvitan ska bli blank och så fast att den går att klicka (maräng).
Sätt ugnen på 250 grader.
Fördela 225 g halvtinade hallon över havrebottnen och lägg 2 iskalla vaniljglassblock (á 0,5 liter) intill varandra ovanpå.Bred snabbt marängen ovanpå glassen så att den täcker väl. Var noga, är det hål i marängtäcket smälter glassen lätt.
Strö över mandelspån och grädda i 3–5 minuter tills marängen fått fin färg. Var uppmärksam, det bränner lätt. Servera omedelbart.