Caesardressing

Hemgjord Caesardressing

På min blogg har jag även en snabbvariant på Caesardressing med köpt majonnäs. Det är inte mycket svårare att göra sin egen majonnäs som bas för denna dressing – med stavmixer får du ett perfekt resultat!

Knäck 1 ägg i en högre bunke/kanna/mixerkanna. Tillsätt 1 finriven/pressad vitlöksklyfta, 1 tsk dijonsenap, 1 msk citronsaft, en klick sardellpasta på tub (eller 1-2 inlagda sardeller), 1 tsk kapris och 1 dl riven parmesanost. Häll till sist ner 1,5 dl neutral olja (mat/raps/solros) och 0,5 dl olivolja.

Ta sedan mixerstaven och kör nerifrån och upp ett par gånger, tills en krämig dressing har bildats. Överarbeta inte dressingen!

Smaka av dressingen med salt, nymalen svartpeppar och gärna lite worcestershiresås. Jag tillsatte även lite extra parmesanost, bara för att det är så grymt gott!

Caesarsallad
Så här snygg blev den färdiga Caesarsalladen! Med sallad, gurka, tomat, rädisa, rödlök, kyckling, bacon, brödkrutonger och den härliga dressingen!
Självklart extra parmesanost på toppen! Här hyvlad med potatisskalaren.